Telefon 05345284595   Neorama İş Merkezi No:126 Çankaya/Ankara
Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Hamileyken Lazer Epilasyon Olur Mu? Zararı Var Mı?

İstenmeyen kıllar için güvenilir ve kalıcı yöntemlerden biri hiç kuşkusuz lazer epilasyondur. İleri teknoloji ile geliştirilmiş bu cihazlar kılları ciddi anlamda zayıflatıyor ve çoğu alanda çıkmasını bile tamamen engelliyor. Üstelik bunu 6-8 seans gibi kısa bir dönemde gerçekleştiriyor. Geçmişi çok eskilere dayanmayan lazer epilasyonun bilinen ciddi yan etkileri bulunmuyor. Fakat özellikle hamileler lazer epilasyon konusunda tedirginlik yaşıyor. Bu konuda kesin açıklamalar olmasada uzmanlar bazı hususlarda hamileleri uyarıyor. Bu uyarılara geçmeden önce lazer epilasyonun nasıl bir sisteme sahip olduğundan bahsetmek gerekiyor.

Lazer Epilasyon Nedir?

Kıl köklerini zayıflatan ve yeniden çıkmasını engelleyen lazer epilasyon cilde X ışınları gönderen bir cihazla yapılıyor. Bu X ışınları her ne kadar radyasyon çıkarsada röntgen ışınları gibi dokulara ulaşmaz. Sadece derinin üst katmanında bulunan kıl köküne kadar ilerler. Üstelik uygulama bittikten sonra radyasyon etkisi de sona erer. Ayrıca ışınlar röntgen cihazındaki gibi kalıcı da değildir. Dolayısıyla lazer epilasyon uygulaması sağlıklı bir birey için hiçbir risk barındırmaz. Hamilelikte de lazer tehlike yaratmasada uzmanların uyarılarına dikkat etmek gerekiyor.

Hamilelikte Lazer Epilasyon Olur Mu?

Lazer epilasyon ergenliğini tamamlamış tüm kadın ve erkeklerde kullanılabilir. Bu dönemde hormonların etkisi aktif olarak devam ettiği için ergenlik sürecinde lazer epilasyon tavsiye edilmez. Hamilelikte de bir takım hormonal değişiklikler söz konusudur. Bu durum kıl gelişimini de yakından etkilemektedir. Dolayısıyla hamile kadınların lazer epilasyon yapması pek önerilmez. Fakat belirtmek gerekiyor ki uygulama zararlı olduğu için değil başarılı sonuç vermeyeceği için önerilmiyor.

Hamileliğin Son 3 Ayına Dikkat!

Uzmanlar genel olarak hamilelik boyunca lazer epilasyon yapılmasında sakınca görmüyor. Fakat bazı uzmanlar özellikle karın bölgesine yapılan lazer uygulamalarında hamileliğin son 3 ayına dikkat çekiyor. Bu dönemde karın derisi artık iyice incelmiş olacaktır. Işınlar bebeğe ulaşmaz fakat uygulama bebeği rahatsız edebilir. Bebekte hareket potansiyeli artabilir ya da azalabilir. Bebeği tedirgin etmemek adına hamileliğin son 3 ayında lazer uygulaması önerilmiyor.

Hamilelikte Lazer Epilasyonun Zararları

Lazer epilasyonun hamileler üzerinde tespit edilmiş bir zararı yoktur. Bu yüzden lazer merkezlerinde hamile bayanlarla sık sık karşılaşılır. Fakat güvenilir merkezlerde ve kaliteli cihazlarla yapılmazsa bazı zararlı etkilere neden olabilir. Hamilelikte lazer epilasyon zararları şu şekildedir;
  • Cildi kurutur
  • Cilt çatlağı oluşumunu hızlandırır
  • Yanık lekeleri oluşturabilir
  • Kalıcı izlere neden olur
Hamilelere uygulanan lazer epilasyonda ciddi sağlık problemleri gözlenmiyor. Bu zararlı etkiler de genellikle tecrübesiz ve uzman olmayan kişilerin uygulamasından kaynaklanıyor. Son olarak belirtmek gerekir ki hamilelik planlanıyorsa lazer epilasyona başlamak doğru değildir. Hamilelikte dengesi değişen hormonlar epilasyondan alınacak sonucu geciktirebilir.
Blog
Yanak Sarkması Nedir Nasıl Tedavi Edilir
Soğuk Lipoliz Nedir Nasıl Yapılır
Skar Tedavisi Nedir
Siyah Nokta Nasıl Geçer
Sivilce İzleri Nasıl Tedavi Edilir
Mezoterapi Nedir Ne İçin Yapılır
Leke Tedavisi Nedir
Lazer Epilasyon Nedir? Ne İşe Yarar
Karbon Peeling Nedir Ne İşe Yarar
Cilt Bakımından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
Cilt Bakımı Nedir Faydaları Nelerdir ?
Leke Mezoterapisi İz Bırakır Mı? Kaç Günde Etki Eder?
Enzim Peeling Nedir, Ne İşe Yarar? Kaç Kez Kullanılır?
Nevüs Ameliyatı Nedir? Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?
Göz Altı Morlukları Kimlerde Olur? Tedavisi Var Mı?
Regl döneminde Hydrafacial yapılır mı?
Lazer epilasyon sonrası kıllar nasıl alınır?
Güneş lekeleri tamamen geçer mi?
Medikal cilt bakımı lekeleri yok eder mi?
Medikal Cilt Bakımı Nedir?
Whatsapp