Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Yanak Sarkması Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Yaş aldıkça yüzümüzde bazen istemediğimiz durumlar ortaya çıkabilir. Bunlardan biri, yanak sarkması olarak karşımıza çıkar. Yüz yapısını olumsuz yönde etkileyen bu durumun tedavisi birçok kişi tarafından merak edilir. İçeriğimizde konuyla alakalı size bilgi vereceğiz. Tedavinin yanında doğal yöntemler kullanarak neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Yanak Sarkması Nedir?

Yanak sarkması, özellikle kırklı yaşlardan sonra ortaya çıkan ve yüzün yapısını değiştiren bir problemdir. Yüzün yağ ve kolajen yapısından kaynaklanan eksiklik nedeniyle ciltte yağ dokusu, yer çekimine karşı koyamaz. Dolayısıyla yanağın aşağıya doğru sarkması problemi meydana gelir.

Doğru bir cilt bakım rutini uygulamıyorsanız problemle daha erken yaşta karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle evinizde bakım uygulayabilirsiniz. Her gün yüzü temizlemek, doğru cilt bakım ürünlerini kullanmak, bu noktada önemlidir. Ancak sorun ilerlediyse bir uzmana gitmek gerekir. Profesyonel bir tedaviyle kısa süre içerisinde problemden kurtulabilirsiniz.

Yanak Sarkması Nedenleri Nelerdir?

Bilinenin aksine ciltte yaşanan problemler, sadece yaşlanmakla alakalı değildir. Bunun yanı sıra birçok nedenden dolayı yanak sarkması yaşanabilir. Aşağıdaki listede sorunun neden meydana geldiğini görmeniz mümkündür:

 • Cilt için yanlış bakım ürünlerini kullanmak.
 • Yağ ve kolajen üretiminin azalması.
 • Genetik faktörler.
 • Hızlı kilo alma ve verme.
 • Yetersiz beslenme.
 • Sigara kullanımı.
 • Yeterince su tüketmemek.
 • Uykusuzluk.
 • Yoğun stres.

Yukarıdaki nedenlere göre tedavi yöntemi belirlenebilir. Peki, yanak sarkması nasıl tedavi edilir? Merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edin!

Yanak Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt sarkmasında uygulanacak yöntemler, sorunun nedenine bağlı olarak değişir. Aynı zamanda birden fazla yöntemle birlikte daha başarılı sonuçlar alınabilir. Unutmayın ki cilde uygulanan bu tedaviler belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Çünkü sarkma için tedavi yapılsa da cilt yaşlanmaya devam eder. Belirli aralıklarla yapılan tedavi sayesinde daha kalıcı bir çözüm bulunabilir. Genellikle yanak sarkması için uygulanan tedaviler aşağıdaki gibidir:

 • Botoks: Alt yüz ve boyun bölgesine yapılan botoks işlemi, sarkma sorununu ortadan kaldırabilir.
 • Dolgu Enjeksiyonu: Hyaluronik asitli dolgular, özellikle 50 yaşını geçen bireylerde cilt sarkmasında sıklıkla kullanılır.
 • PRP: Kişinin kendi kanı alınarak bölgeye enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen işlemdir.
 • Lazer: Günümüzde sıkça tercih edilen lazer tedavisi cildi soyarak veya soymadan yapılabilir. Cilt yenilendiği için sarkma sorunlarında uygulanır.

Yukarıdaki yöntemler dışında daha farklı yöntemlerle ciddi boyuttaki sarkma sorunları tedavi edilebilir. Ayrıca çeşitli bakım rutinleriyle sarkmayı ertelemek mümkündür. Öyleyse, cilt sarkmasına ne iyi gelir? Basit birkaç püf noktaya dikkat ederek evinizde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler vardır.

Yanak Sarkması İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Daha önce belirttiğimiz gibi cilt sarkmasının çok fazla nedeni vardır. Ancak bazı önlemler alarak bu sorununun önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda tedavi sonrasında aşağıdaki faktörlere dikkat edebilirsiniz:

 • Bol bol su tüketerek cildin elastik yapısını koruyabilirsiniz.
 • Yüz egzersizleri ve masajla sarkmaların önüne geçilebilir ve cilt toparlanabilir.
 • Cildiniz için uygun bakım ürünleri kullanabilirsiniz.
 • Her gün cildinizi temizleyin.

Yukarıdakilere dikkat ettiğiniz zaman cilt sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Günlük bakım rutinleriyle cildinizi canlandırmanız mümkündür. Ancak uyku ve sağlıklı bir beslenme düzeni de cildiniz için önemlidir. Bakımlarınızı yapmanın yanında günde 6-8 saat arası uyumaya ve dengeli beslenmeye özen gösterin.


Blog
Lazer Epilasyon Kalıcı mı? Fiyatları Faydaları ve Yan Etkileri
G5 Masajı Nedir G5 Bölgesel Zayıflama Mümkün mü?
Lazer Epilasyon Bölgeleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmeli
Buz Lazer Nedir Buz Lazer Epilasyon Kalıcı mı?
Lazer Epilasyon Ne Zaman Yapılır?
Lazer Epilasyona Ara Verilirse Ne Olur
Buz Epilasyon ve Lazer Epilasyon Yaş Sınırı Nedir
Cilt Tipine Göre Epilasyon Lazer Türleri
Lazer Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı
Kış Aylarında Cilt Bakımı İpuçları – Kuru ve Yağlı Ciltler İçin Çözümler
Bölgesel Zayıflama (Kavitasyon) Mümkün mü?
Yanak Sarkması Nedir Nasıl Tedavi Edilir
Soğuk Lipoliz Nedir Nasıl Yapılır
Skar Tedavisi Nedir
Siyah Nokta Nasıl Geçer
Sivilce İzleri Nasıl Tedavi Edilir
Mezoterapi Nedir Ne İçin Yapılır
Leke Tedavisi Nedir
Lazer Epilasyon Nedir? Ne İşe Yarar
Karbon Peeling Nedir Ne İşe Yarar
Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
Whatsapp