Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Siyah Nokta Nasıl Geçer

Yüzde veya vücudun herhangi bir bölgesinde görülen siyah noktalar, estetik açıdan rahatsızlık vericidir. Sivilcelerle birlikte görülebileceği gibi tek başına da ortaya çıkar. Siyah küçük beneklere benzediğinden hemen fark edilir. Birçok kişi, acıya neden olmasa bile bu noktalardan hemen kurtulmak ister. Biz de yazımızda estetiksel açıdan olumsuz etki eden siyah noktalardan nasıl kurtulacağınızı anlatmaya karar verdik. Öyleyse, siyah nokta nasıl geçer? Hazırsanız başlayalım.

Siyah Nokta Nedir?

Siyah nokta nasıl geçer?” sorusuna yanıt vermeden önce bu oluşumlarla ilgili bilgi verelim. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen siyah noktalar, akne türü olarak tanımlanır. Genellikle vücutta yüz bölgesinde görülür. Ciltteki foliküllerde tıkanma yaşandığı zaman siyah noktalar oluşur. Tıkanma sonucunda vücuttaki kir ve yağlar, foliküllerdeki boşluklarda birikir. Havayla temas ettiğinde siyah noktalar ortaya çıkar.

Siyah Nokta Neden Çıkar?

Daha önce belirttiğimiz gibi siyah noktalar, foliküllerin tıkanması sonucu oluşur. Bu foliküllerin tıkanmasının nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Fazla yağlı besin tüketmek
  • Bakterilerin cilt üzerinde birikmesi
  • Hormonal değişiklikler
  • Çeşitli ilaçların kullanılması

Bazı araştırmalar, besinlerin siyah noktaya sebep olduğunu gösterir. Özellikle karbonhidrat içerikli kan şekerinin arttıran yiyeceklerin folikülleri tıkadığına dair bazı iddialar mevcuttur. Ancak bu durum, tamamen kanıtlanmadığından net bir cevap vermek mümkün değildir.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah noktalar nasıl geçer?” sorusu için bir yöntem, yüze düzenli bakım yapmaktır. Özellikle yüzde siyah nokta oluşmasının temel nedeni, çok fazla toza ve kire maruz kalmasıdır. Bu nedenle tek bir temizleme ile siyah noktalardan kurtulmak mümkün değildir. Doğru cilt bakım rutinleriyle zaman içerisinde bu oluşumlar yok edilebilir. Ancak bu aşamada siyah noktaları sıkmak, doğru değildir. Çünkü sıktığınız zaman bulunduğu bölgede iz bırakması muhtemeldir.

Siyah Noktalar İçin Bakım Önerileri

Bazı ayrıntılara dikkat ettiğiniz zaman siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Aşağıdaki listede siyah noktaların geçmesi için uygulayabileceğiniz birkaç püf nokta verilmiştir:

  • Yüzünüzü sabah kalktığınızda ve gece yatmadan önce cilt yapınıza uygun hafif temizleme ürünleriyle yıkayın. Bu durum, cildinizde yağ birikmesine engel olur. Ancak günde iki defadan fazla yüz yıkamak, cildinizi tahriş edebilir.
  • Yağsız kozmetik ve bakım ürünleri kullanın.
  • Cildinizi tahriş etmeyecek peeling ürünleriyle bakım yapın.

Eğer ki yukarıda kendi uyguladığınız yöntemler bir çözüm sunmuyorsa mutlaka uzmana danışın.  Uzman, size hangi ürünleri ne sıklıkla kullanmanız gerektiği hakkında bilgi verir. Böylece kısa süre içerisinde siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Fakat düzenli cilt bakımı yapmayı ihmal etmeyin. Çünkü siyah noktalar geçse bile tekrar ortaya çıkabilir.


Blog
Lazer Epilasyon Kalıcı mı? Fiyatları Faydaları ve Yan Etkileri
G5 Masajı Nedir G5 Bölgesel Zayıflama Mümkün mü?
Lazer Epilasyon Bölgeleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmeli
Buz Lazer Nedir Buz Lazer Epilasyon Kalıcı mı?
Lazer Epilasyon Ne Zaman Yapılır?
Lazer Epilasyona Ara Verilirse Ne Olur
Buz Epilasyon ve Lazer Epilasyon Yaş Sınırı Nedir
Cilt Tipine Göre Epilasyon Lazer Türleri
Lazer Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı
Kış Aylarında Cilt Bakımı İpuçları – Kuru ve Yağlı Ciltler İçin Çözümler
Bölgesel Zayıflama (Kavitasyon) Mümkün mü?
Yanak Sarkması Nedir Nasıl Tedavi Edilir
Soğuk Lipoliz Nedir Nasıl Yapılır
Skar Tedavisi Nedir
Siyah Nokta Nasıl Geçer
Sivilce İzleri Nasıl Tedavi Edilir
Mezoterapi Nedir Ne İçin Yapılır
Leke Tedavisi Nedir
Lazer Epilasyon Nedir? Ne İşe Yarar
Karbon Peeling Nedir Ne İşe Yarar
Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
Whatsapp