Telefon 05345284595   Neorama İş Merkezi No:126 Çankaya/Ankara

Güneş lekeleri tamamen geçer mi?

Güneş lekeleri, bakımlı ve güzel bir cilde sahip olmak isteyenlerin uzak durmak istediği cilt sorunları arasında yer alıyor. Günümüzde uygulanan cilt bakım teknikleri ile, güneş lekelerinden kurtulmak mümkün. Bununla birlikte, merak edilenler içinde güneş lekelerinin tamamen geçip geçmemesi de yer alıyor. Güneş lekesi tamamen geçiyor mu sorusunun yanıtlarına bakalım.

Güneş lekesi nedir, neden olur?

Cildin altında, deriye renk veren pigmentler mevcuttur. Melanin pigmentinin sentezlenmesini sağlayan melanositlerin sayısının artması ile birlikte ciltte oluşan koyu lekeler ise güneş lekesi olarak adlandırılır. Melanositlerin sayısının artmasında birçok faktör yer alsa da bunlar içinde güneş en önemli maddelerden biridir. Güneş lekesi neden oluşur dendiğinde öne çıkan faktörler arasında, genetik özellikler ilk sırada ele alınabilir. Buna ek olarak hormonal değişimler, solaryum ve çeşitli ısı ve ışık kaynakları da ciltte lekelenmelere yol açabilir. Yapılan araştırmalarda bazı ilaçların kullanımının da ciltte lekelere yol açtığı görülmüştür. Güneş lekelerinin oluşmasının sağlık açısından bir risk teşkil edip etmediği de merak edilenler arasında yer alıyor. Güneş lekeleri, ciltte bölgesel olarak görülen lekelenmelerdir ve sağlık açısından bir risk teşkil etmez. Bununla birlikte lekelerin yüzeye yayıldığı durumlar cilt lekelenmesi ile karıştırılabilmektedir. Bu durum melanoma, yani cilt kanseri olarak adlandırılır.

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Güneş lekelerinin tedavisinde günümüzde farklı teknikler uygulanmaktadır. Bununla birlikte güneş lekeleri riskini en aza indirmek adına dikkat edilmesi gereken belli konular da mevcuttur. Her şeyden önce, özellikle güneşe teması çok olan ve cildi hassas olan kişiler için güneş koruyucu krem kullanımı önemlidir. Güneş ışınlarının yoğun şekilde geldiği öğle saatlerinde güneş ışınlarına maruz kalmamak, güneş lekeleri riskini en aza indirecektir. Güneş lekelerine karşı etkili cilt bakım ürünlerinin düzenli kullanımı, güneş lekelerine karşı etkilidir. Bu süreçte, güneş lekelerine karşı leke açıcı serumlar ve kremlerin kullanımı mümkündür. Bununla birlikte, krem ve serum gibi bakım ürünleri ile güneş lekelerinin tamamen geçmesi söz konusu olmayabilir. Bu süreçte, lazer gibi tedavi teknikleri uygulanabilir. Derinin alt tabakalarında yer alan ve bakım ürünleri ile geçmesi zor olan güneş lekelerinde, melasmaların etkilerini en aza indirmek için gerekli sayıda seansın gerçekleşmesi önemlidir.

Güneş lekeleri tamamen geçebilir mi?

Güneş lekelerinin tamamen geçmesi mümkündür. Uygulanan yenilikçi cilt bakım teknikleri ile, ciltte lekelere yol açan melasma pigmentlerinin etkilerinin minimize edilmesi söz konusudur. Bununla birlikte, güneş lekelerinin tamamen geçmesinin ardından, bazı hastalarda güneş ışınına yeniden maruz kalma durumunda bu lekelerin yeniden ortaya çıkması söz konusu olabilir. Güneş kremi gibi rutin bakım ürünleri ile güneş lekelerine karşı önlem almak mümkündür bununla birlikte bu ürünler lekelerin kalıcı bir şekilde ortadan kalkması için yeterli değildir. Leke açıcı işlemler, kalıcı olarak cilt lekelerinin ortadan kalkması için önemlidir. UVA-UVB zararlı ışınlara sahip güneşin, leke ve diğer risklerine karşı güneş koruyucu ürün kullanmak, öğlen saatlerinde güneşe maruz kalmaktan kaçınmak ve cildi nemlendirmek her zaman dikkat edilmesi gereken bir konudur.
Blog
Leke Mezoterapisi İz Bırakır Mı? Kaç Günde Etki Eder?
Enzim Peeling Nedir, Ne İşe Yarar? Kaç Kez Kullanılır?
Nevüs Ameliyatı Nedir? Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?
Göz Altı Morlukları Kimlerde Olur? Tedavisi Var Mı?
Regl döneminde Hydrafacial yapılır mı?
Lazer epilasyon sonrası kıllar nasıl alınır?
Güneş lekeleri tamamen geçer mi?
Medikal cilt bakımı lekeleri yok eder mi?
Medikal Cilt Bakımı Nedir?
Leke Tedavisinde En Etkili Yöntem Nedir?
Genital Bölge İçin Lazer Epilasyon Uygun Mudur?
Cilt Üzerinde Oluşan Koyu Lekeler Nasıl Geçer?
Mezoterapi Ne İşe Yarar? Saça Ve Cilde Faydaları Nelerdir?
Hydrafacial Uygulamasını Herkes Yaptırabilir Mi?
Hamileyken Lazer Epilasyon Olur Mu? Zararı Var Mı?
Altın İğne Etkisini Ne Zaman Gösterir? Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?
Lazer Leke Tedavisi Etkili Mi? Hangi Ayda Yapılmalı?
Cilt Lekesi Nasıl Gider? Cilt Lekelerini Gideren Yöntemler
Yüzdeki Kahverengi Lekeler Nasıl Yok Edilir?
Saç Ekimi İçin En Uygun Yaş Nedir?
Whatsapp
Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikamızı ve İnternet Sitesi Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. X