Telefon 05345284595   Neorama İş Merkezi No:126 Çankaya/Ankara

Göz Altı Morlukları Kimlerde Olur? Tedavisi Var Mı?

Göz altı morlukları, göz çevresinde oluşan mor halka şekilden koyu görünümlerdir. Bu durum ciddi sağlık sorunu olarak görülmemekle birlikte kişiler için estetik kaygı haline gelebiliyor. Kadın ve erkek her bireyde görülebilen göz altı morlukları yüzde yorgunluk görüntüsü oluşturabiliyor. Göz altı morlukları sıklıkla göz altı torbası görünümleri ile birlikte açığa çıkar. Bu ikisinin aynı anda oluşması kişilerin yüzünde daha solgun ve yaşlı bir ifade belirmesine sebep olabiliyor. Göz altı morlukları, göz çevresinde yer alan derinin incelmesi ile kendisini göstermeye başlar. Bu sebeple ileriki yaşlarda vücut yağ oranlarında ve deri yapısında farklılaşmaların yaşanması göz altı morluklarının daha fazla belirginleşmesine sebep olabilir. Yaş ilerledikçe kişilerde göz altı morluklarının görülme olasılığı artmaktadır. Ek olarak göz altı morluklarının oluşması için aşırı stres, yoğun çalışma temposu gibi fiziksel sebeplerden kaynaklı olarak kişilerde görülebilir.

Göz Altı Morluk Belirtileri, Nedenleri Nelerdir?

Göz altı morlukları genetik sebeplere dayandığı gibi vücut tepkimesi olarak da açığa çıkabilmekte. Her kişide farklı sebeplere dayalı olarak görülebiliyor. Yorgunluk, stres, uykusuzluk göz altı morluklarının oluşumunda en sık rastlanılan durumlar olarak biliniyor. Ancak uzmanların belirttiğine göre göz altı morluğu oluşumunda farklı nedenler olabilir. Göz altında halka şeklinde oluşan koyu renkli görünümlerin ana sebep olarak hiperpigmentasyon gösteriliyor. Hiperpigmentasyon aşırı yorgunluk hali, fazla sigara tüketimi gibi alışkanlıklardan ve yaşam biçimlerinden etkilenebilir. Buna bağlı olarak göz çevresindeki damarların daralması ve derinin incelmesi sebebi ile koyu renk görünümler oluşur.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz altı morlukları için evlerde doğal yöntemlerle tedaviler uygulanabilir. Bu durum için ameliyat gibi cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz. Bunun yerine herkesin uygulayabileceği yöntemler bulunur. En sık kullanılan ve etkili olduğu belirtilen yöntemler şu şekilde; Soğuk Kompres; Bilhassa göz altı şişkinlikleri ile birlikte görülen göz altı morluklarında tercih edilir. Soğuk kompres uygulandığı alanda damarların daralmasına etki edebiliyor. Koyu görünüme sebep olan göz altı damarlarının genişlemesi olduğu için soğuk kompres sayesinde bu sorunun ortadan kalkmasında başarılı sonuç verebiliyor. Düzenli ve Sağlıklı Uyku Süresi: Uykusuzluk koyu halkaların göz altında belirmesinde etkili olarak görülen fiziki sebeplerden biridir. Düzensiz uyku süresi vücutta yorgunluk hissi vermesine ek olarak göz altı morlukları ile de estetik görünüm açısından sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Göz altı morluklarının ortadan kaldırılmasında en basit çözümlerden birisi de uyku düzeni oluşturmaktır. Uyuma Şekli; Uyuma esnasında başın yükseklik derecesi de göz altı morluklarının belirginleşmesinde etkili olmaktadır. Uyuma şeklinde başın yeterli yüksekliğe sahip olmaması göz altlarına sıvı birikmesi ile sonuçlanabilir. Buna bağlı koyu halka görünümüne engellemek için uygun yükseklikte başın sabit düzeyde tutulması önem arz eder.

Blog
Leke Mezoterapisi İz Bırakır Mı? Kaç Günde Etki Eder?
Enzim Peeling Nedir, Ne İşe Yarar? Kaç Kez Kullanılır?
Nevüs Ameliyatı Nedir? Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?
Göz Altı Morlukları Kimlerde Olur? Tedavisi Var Mı?
Regl döneminde Hydrafacial yapılır mı?
Lazer epilasyon sonrası kıllar nasıl alınır?
Güneş lekeleri tamamen geçer mi?
Medikal cilt bakımı lekeleri yok eder mi?
Medikal Cilt Bakımı Nedir?
Leke Tedavisinde En Etkili Yöntem Nedir?
Genital Bölge İçin Lazer Epilasyon Uygun Mudur?
Cilt Üzerinde Oluşan Koyu Lekeler Nasıl Geçer?
Mezoterapi Ne İşe Yarar? Saça Ve Cilde Faydaları Nelerdir?
Hydrafacial Uygulamasını Herkes Yaptırabilir Mi?
Hamileyken Lazer Epilasyon Olur Mu? Zararı Var Mı?
Altın İğne Etkisini Ne Zaman Gösterir? Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?
Lazer Leke Tedavisi Etkili Mi? Hangi Ayda Yapılmalı?
Cilt Lekesi Nasıl Gider? Cilt Lekelerini Gideren Yöntemler
Yüzdeki Kahverengi Lekeler Nasıl Yok Edilir?
Saç Ekimi İçin En Uygun Yaş Nedir?
Whatsapp
Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikamızı ve İnternet Sitesi Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. X