Nevüs Ameliyatı Nedir? Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?

Nevüs, bilinen diğer adı ile ben; cilt üzerinde görülen koyu renkli oluşumlardır. Koyu kahverengi renginde olabildiği gibi siyah renkte de görülebiliyor. Estetik görüntüyü engellediği düşünüldüğü gibi bazı durumlarda sağlık sorunları sebebi ile de ameliyatla alınması tercih ediliyor.

Nevüs deri altında var olan melaninlerin bir araya toplanması ile görülüyor. Genellikle koyu kahve tonlarında insan bedeninde farklı noktalarda yer alıyor. Nevüs çeşitleri halk arasında, et beni, yatsı ben, hacimsiz ben olarak da adlara sahip olabilir.

Nevüslerin tedavisinde alternatif yöntemler olsa da en sık kullanılan ve kesin çözüm sunan nevüs ameliyatıdır. Nevüs ameliyatı anestezi altında gerçekleştirilir ve koyu renkte oluşuma sebep olan kısmın temizlenmesinin ardından dikiş atılarak işlem sonlandırılıyor. Bu işlem için nevüs görülen bölge kadar bir kesi ile işlem gerçekleştiriliyor, açılan kesiden nevüslü deri çıkarılıyor.

Nevüs Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Nevüs ameliyatının gerçekleştirilmesinde en önemli nokta, kişilerin anestezi uygulamasına uygun olmalıdır. Anestezi uygulamaları bazı hastalar için ciddi soruna dönüşebiliyor, bu gibi durumlarda hastaların nevüs ameliyatı yapılamayabilir. Bunun dışında sebebi önemli olmadan kişinin talebi doğrultusunda ve doktor onayıyla nevüs ameliyatı gerçekleştirilebiliyor. Nevüs ameliyatı için estetik kaygı da sebep olarak görülebilir, sağlık sorunları sebebi ile de operasyon gerçekleştiriliyor. Ancak nevüs ameliyatın sakınca teşkil edeceği bazı durumlar olabilir bu durumlar şu şekilde;

  • Hamileler
  • Emzirme döneminde kadınlar
  • Önemli bir ilaç tedavisi sürecinde olan kişiler

için nevüs operasyonların uygun olmadığı belirtiliyor.

Nevüs Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Nevüs aldırma işlemi cerrahi bir işlemdir. Dolayısıyla yapılan tüm ameliyatlarda olduğu gibi sonraki süreçte kısa süreli de olsa dikkatli davranılması gerekebiliyor. Nevüs ameliyatı sonrası dikkat edilecek noktalar ise şu şekilde;

  • Güneş ışınlarından korunmak. Özellikle işlem görmüş bölgenin direkt güneş ışınlarına maruz kalmaması doktorların uyarıları arasında yer alıyor.
  • İlk bir süre ameliyatlı bölgenin su görmemesi gerekiyor. Dikişlerin zarar görmesi, yaranın tekrardan açılmasına sebep olabilecek bu durumlardan kaçınmak iyileşme sürecinin daha hızlı ilerlemesi adına önemli oluyor
  • Kimyasal içerikli madde kullanımında kaçınmak. Yüzde ya da vücudun herhangi bölgesinde gerçekleştirilen ameliyat sonrası, bakım ürünleri dahi olsa kimyasal içerikli ürünlerden kaçınmak gerekiyor.
  • Tedavi sürecinde doktor önerisi olan krem ve ilaçların aksatılmadan devam edilmesi gerekiyor. Bu ürünlerin her birisi iyileşme sürecini olağan düzende devamlılığını sağlamak adına veriliyor, bu sebeple de düzenli olarak devam edilmediğinde aksi sonuçlar açığa çıkabiliyor.

Nevüs Ameliyatı Kalıcı Yöntem Midir? İşlem Sonrası İz Kalır?

Nevüs ameliyatı cerrahi bir müdahale olduğu için kalıcı bir işlem olarak görülüyor. Nevüs bulunan derinin alınması söz konusu olması operasyonun kalıcı olmasında etkili olur. Bunun yanı sıra kesi ile bölgede işlem yapılmasından dolayı ufak da olsa iz kalma durumu görülebiliyor. Ameliyatlı işlemlerin çoğunda olduğu gibi özellikle kesi işleminin ardından iz kalma olasılığı yüksek olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir