Donör Bölgeden Alınan Saç Çıkar Mı?

Dünya üzerinde milyonlarca insan saç dökülmesi, kelleşme veya bazı bölgelerde açılma yaşamaktadır. Kadınlara nazaran bu dökülmeler özellikle erkeklerde daha çok görülüyor. Erkeklerin bilhassa alın ve tepe bölgelerinde rastlanılan saç dökülmeleri ciddi boyutlara varabiliyor.

Günümüzde ise bu soruna kalıcı çözümler bulunmuştur. Kafatasında saç bulunan veyahut donör denilen bölgelerden alınan numune saçlar, dökülme ve açılma yaşanan alanlara entegre edilebiliyor. Bununla beraber akıllara ise şu sorular geliyor; örnek alınan bölgede tekrar saç çıkar mı, hangi bölgelerden donör alınır, saç ekimi nerede ve nasıl yapılır?

Saç Ekimi Nerede Ve Nasıl Yapılır?

Saç ekimi her şeyden önce bir tıbbi operasyondur. Saç ekimi yaptırılacak yerlerin doğru seçilmesi gerekir. Bunun için hastanelerin cildiye ve plastik cerrahi bölümlerinden yardım alınabilir.

Saç ekimi için kafatasında uygun bir bölge seçilir. Bu bölge genelde donör olarak adlandırılır. Bu bölgenin seçilebilmesi için öncelikle birtakım tahlillerin yapılması ve tahlillerin neticesinde saç ekimine uygunluk derecesinin belirlenmesi şarttır. Daha sonra bölgeye uygulanacak anestezi türü belirlenerek operasyona başlanılır.

Hangi Bölgelerden Donör Alınır?

Donör alınacak bölgenin belirlenebilmesi için başvurulan sağlık kuruluşunun ilgili bölümü bir takım tetkikler yapmaktadır. Tahlil ve tetkikler sonucu donör bölgeye karar verilir.

Kafatasında bulunan saçların kalitesine ve verimliliğine bakılır. Saçların bulunduğu alanlar bölgelere ayrılır. Fakat saç örneği alınacak alanlar sadece kafatasından oluşmaz. Genellikle donör bölgeler; ense, bıyık ve sakal, kol veya bacak gibi kıl bulunan yerlerde olabiliyor.

Örnek Alınan Bölgede Tekrar Saç Çıkar Mı?

Saç ekimi yaptıracakların veya yaptıranların en çok merak ettiği konulardan birisi donör alınan bölgede tekrar saçlanma olup olmayacağı. Uzmanlara göre donör alınan bölgede tekrar bir saçlanma söz konusu değildir. Yani saç çıkmaz.

Fakat bu bölgeden tamamen saç alınmaz. Seyreltilerek işlem yapılan bölgede saçların bütünü kullanılmaz. Dışarıdan fark edilmeyecek bir aralık bırakılır. Genellikle donör bölgesi olarak ense seçilir. Bu da ensede yaşanacak olan seyrekliğin dışarıdan fark edilmemesini sağlar.

Operasyon Sonrası Donör Bölgede Yara Olur Mu?

Saç ekimi bir operasyon gerektirdiği için donör bölgede yara görünümü meydana gelmektedir. Bunun için bir haftadan fazla bir süre bandajla kapatılması gerekiyor. Buna binaen kızarıklık, ağrı ve sızı hatta duruma göre şişliklerde yaşanabilir.

Donör Bölgede Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyon sonrasında donör alınan bölgede bazı hususlara dikkat edilmelidir.

Bu hususlardan bazıları şunlardır;

  • Donör bölgenin ve saç nakli yapılan alanın darbe almaması önemlidir.
  • Bu bölgeler Güneşin zararlı ışınlarından korunmalıdır.
  • Bozuk, rüzgarlı ve yağmurlu havalarda dışarıya çıkmamaya dikkat edilmelidir.
  • Doktorun tavsiye ettiği yıkama, masaj yöntemleri kullanılmalıdır.
  • Uzman hekim tarafından birtakım ilaç veya kremler önerilebilir. Bölgeye uygulama şekline dikkat edilmelidir.

Verimli bir sonuç almak için zaman gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir